Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Rss Listesi
 

Datça Havadis - Atatürk’ün heykelinden ne istiyorsunuz?


  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.6185 3.6250
  Euro 3.2472 3.2687

MUGLA

   
 Online : 21
 Bugün : 313
 Dün : 426
 Toplam : 40996
 Ip No : 184.73.55.221
     

 
 
 Atatürk’ün heykelinden ne istiyorsunuz?

Atatürk’ün heykelinden ne istiyorsunuz?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 25.12.2016 - 16:17:46 


Atatürk’ün heykelinden ne istiyorsunuz?


Memleketin içinde ve dışında sorunlar, üzücü olaylar yaşanırken Rize Belediyesinin kararıyla Cumhuriyet Meydanında otuz üç yıldır duran Atatürk’ün heykeli vinçle yerinden sökülmüş… Yerine önce çay bardağı, sonra da 15 Temmuz Şehitler Anıtı heykelinin konulması düşünülmüş…

Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk’ün heykeli anlaşılan birilerine batmış!..

İnsan elinde olmadan düşünüyor; nedir bu aymazlık bu cehalet. Bir süre önce kindar ve dindar nesil yetiştireceğiz denmişti. Dindarlığını bilemeyiz ama kindarlık apaçık ortada…

Memleketin birçok kesimiyle birlikte Rizeliler de anında tepki göstermişler. Basında ve sosyal medyada heykelin bir kamyon kasasında taşınmasının resimlerine yer verilmesinin yanı sıra Rize çay paketlerinin üzerine kocaman çarpı işaretleri konulmuş…

Böyle bir kararı alanların yakın tarihi, cumhuriyeti ve onu kuranları bilmedikleri veya işlerine gelmediği açık…

Toplumun tepkisi üzerine çark etmişler; Heykel vilayetin önüne konulmuş. Oysa Rizeli dostlarımdan öğrendiğime göre Cumhuriyet Meydanı ile Atatürk heykeli şehrin simgesiymiş… Vilayet önüne Ata’nın heykeli konulacaksa, bir sanatçıya başka bir Atatürk heykeli yaptırılabilirdi.

Bu olay bir başka anıt heykelin de yok olduğunu ortaya çıkarmış. Cumhuriyet’in 75. Yılında heykeltıraş Metin Yurdanur’un valilik önüne konulan Atatürk ile gençliğin heykeli de 2005 yılında, otopark yapılacak diye yerinden kaldırılmış… Bugün heykelin nerede olduğunu bilen yok!...

Böyle akıl sır ermeyen kararlara imza atanlar, Atatürk ve arkadaşları olmasaydı şimdi bizler ne olurduk, hangi devletin sınırları içerisinde olurduk diye hiç mi düşünmüyorlar?

Türkiye Cumhuriyeti kurulmasıydı Atatürk’e saldıranlar acaba bugün ne haldeydiler?

Merak ediyorum; bunu hiç düşünmüyorlar mı?

Onurlu bir ulusun özgür vatandaşı olmak yerine yabancı devletlerin yönetiminde esir bir ulusun köleleri olmayacaklar mıydı?

Atatürk’ün emriyle Rize’nin 1924’de vilayet olduğunu biliyorlar mı? Tarih ile ilgileri olmadığından bildiklerini hiç sanmıyorum.

Heykelden bile korkan bir zihniyet…

Atatürk heykellerine saldırılar Demokrat Parti iktidarı sırasında başlamıştı. Kemal Pilavoğlu isimli sözde bir şeyhin kurup yaygınlaştırmaya çalıştığı Ticani tarikatının yaptığı ilk iş Atatürk heykellerine saldırmak olmuştu. Müritlerinin efendimiz diye hitap ettiği, havada uçtuğuna inandıkları şeyh efendileri, Atatürk heykellerini kırdırdığı için hapsedilmiş, cezası tamamlandıktan sonra  Gökçeada’da polis nezaretinde yaşamış, orada Rumların bağlarını satın alıp pekmez adı altında şarap ticareti yapmış, eşinin ihbarı ile üç oğlan çocukla basılması üzerine Bursa cezaevine konulmuş ve orada ölmüş.

Atatürk heykellerine saldırı onunla son bulmamış, yıllar sonra bazı heykeller yakılmış, Facebook’da başları türbanlı bazı kızların çirkin görüntüleri yer almış!.. Yine bir başka çirkin örnekte ise büstünün başına kova konulmuş!..

Kısacası kendini bilmezlik, yıkanmış beyinler diz boyu…

Bu arada kendilerini din adamı sanan bazı cahillerin “Atatürk heykelleri puttur! Dinimizde putlara yer yoktur. Biz Müslüman bir ülkeyiz” demeleri kadar çelişkili bir söz olamaz. O zaman insan sormaz mı; Müslümanlıkta madem puta yer yoktur, sen kalkıp türbelere gidip onlardan medet umup, ibadet edip, tavaf edip adaklar adıyorsun, çaputlar bağlıyorsun. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diye sorarlar adama…

Atatürk düşmanlığı nereden kaynaklanıyor?

Oysa o büyük adam Gençliğe hitabesinde “Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir” sözü o heykeli indirenlere hiç mi bir şey ifade etmiyor?

Bağnaz kafalılar ister kabul etsin, ister etmesin; Atatürk ve cumhuriyet bir mucizedir. O büyük adama dil uzatmak vatan hainliğinden başka bir şey değildir.

Kim ne yaparsa yapsın bu milletin gönlünden Atatürk sevgisini silemiyecektir.

Savaş meydanlarından gelen Anadolu’yu emperyalist ülkelerin piyonlarından temizleyen Atatürk, “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” sözünü boşuna söylememiştir.

Belki de Tanrı Türk Milleti’ne en büyük iyiliği Atatürk gibi her yönüyle bir dehayı göndermekle yaptı…

Kuşku yok ki; anlayana… Editör :  Celal ERSOY

   
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Celal ERSOY

 Kategori  Erdem YÜCEL

98 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 

 Mart 2017

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 
 

DATÇA KULİSİ | KÖŞE YAZARLARI | Aysel KIZILTAŞ | Nezih Ziya YALIMCAN | Erdem YÜCEL | Orhan KESKİNSOY | Yalçın UYSAL | Celal ERSOY | Güncel | Magazin | Gizlilik Politikası


 
   © Copyright - 2014-2017 Datça Havadis - Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.